آموزش HTML – HTML چیست و چه کاربردی دارد؟

نویسنده : مرتضی گنج | تاریخ انتشار : 2019/11/12 | بخش : آموزش HTML

HTML چیست ؟

HTML مخفف عبارت Hypertext Markup Language است. این زبان در واقع یک نوع زبان نشانه‌گذاری استاندارد برای ایجاد صفحات وب و وب اپلیکیشن‌ ها محسوب می‌شود. در واقع HTML را عنصر کلیدی صفحات وب می‌دانند و تمامی زبان‌های برنامه‌نویسی برای طراحی سایت، به شکلی به HTML وابسته هستند.

با استفاده از این زبان و CSS و جاوا اسکریپت، تکنولوژی‌های بنیادین برای شبکه جهانی وب تشکیل می‌شود. مرورگرها اسناد HTML را از وب سرور یا مخزن لوکال (Local) دریافت کرده و آن‌ها را به صفحات وب چند رسانه‌ای تبدیل می‌کنند. در واقع HTML ساختار معنایی صفحات وب را تعریف کرده و شامل مشخصات ظاهری سند است.

در صورتی که تمایل دارید وارد دنیای برنامه نویسی شوید اولین قدم آشنایی و یادگیری زبان آسان HTML است . البته HTML یک زبان نشانه گذاری هست و نه یک زبان برنامه نویسی که به واسطه این زبان ساختار اصلی برنامه خود را می توانیم ایجاد کنیم .

مولفه‌های HTML بلوک‌های سازنده صفحات HTML را تشکیل می‌دهند. با استفاده از آن‌ها می‌توان تصاویر و اشیا دیگر مثل فرم‌های تعاملی را در صفحات ایجاد شده تعبیه کرد. این زبان ابزاری برای ایجاد تیترها، پاراگراف‌ها، فهرست‌ها، لینک‌ها، نقل قول‌ها و سایر موارد استفاده می شود .

مولفه های HTML از طریق تگ‌ های قرار گرفته در پرانتز شکسته مشخص می‌شوند. تگ‌ هایی مانند </ img> و </ input> محتوا را به صورت مستقیم به صفحه معرفی می‌کنند. سایر تگ‌ ها مانند <p>…<p/> اطلاعات مربوط به متن سند را ارائه داده و می‌توانند سایر تگ‌ ها را به عنوان مولفه‌های فرعی در خود جای دهند. مرورگرها تگ‌ های HTML را نمایش نمی‌دهند بلکه از آن‌ها برای تفسیر محتوای صفحه بهره می‌برند.

HTML می‌تواند برنامه‌های نوشته شده به زبان اسکریپتی مانند جاوا اسکریپت را که بر رفتار و محتوای صفحات وب تاثیر می‌گذارند در خود جای دهد. استفاده از CSS ظاهر و آرایش محتوا را تعریف می‌کند. کنسرسیوم جهانی وب که استانداردهای HTML و CSS را تعریف می‌کند، از سال ۱۹۹۷ استفاده از CSS را روی HTML ظاهری توصیه کرده است.

HTML ابزاری است که با استفاده از چیزهایی به نام تگ‌ ها، اقدام به ساخت قالب کلی صفحات وب میکند. به این معنا که شما با استفاده از HTML میتوانید فوندانسیون و اسلکت اصلی وب سایت خود را طراحی کنید.

تگ (tag) چیست؟

در پاسخ به سوال HTML چیست باید بگوییم HTML با استفاده از تگ ها قدرت گرفته است. در واقع هرکاری که HTML انجام میدهد، از طریق تگ ها انجام میدهد و این تگ ها هستند که به HTML قدرت میدهند.

تگ ها در HTML میتوانند لینک ها،‌ لیست ها،‌ پاراگراف ها، جداول، عکس و همه چیز را بسازند و شما با استفاده از تگ هاست که میتوانید صفحات وب خود را اسکلت بندی کنید.

 

سخن پایانی

یک سند اچ‌ تی‌ ام‌ ال، یک پروندهٔ مبتنی بر متن (Text–based) است که معمولاً با پسوند .htm یا .html نام‌گذاری شده و محتویات آن از برچسب‌های اچ‌ تی‌ ام‌ ال تشکیل می‌شود. مرورگرهای وب، که قادر به درک و تفسیر برچسب‌های اچ‌ تی‌ ام‌ ال هستند، تک‌تک آن‌ها را از داخل سند اچ‌ تی‌ ام‌ ال خوانده و سپس محتوای آن صفحه را نمایان‌سازی (Render) می‌کنند.

در سایتکده قصد داریم تمامی تگ های HTML را به همراه مثال و تمرین برای شما آموزش دهیم ، که امیدواریم برای شما مفید واقع شود