آموزش HTML – تگ کامنت

نویسنده : مرتضی گنج | تاریخ انتشار : 2019/11/12 | بخش : آموزش HTML

در نوشتن کد های HTML گاهی پیش می آید که بخواهیم بدون حذف بخشی از کد، از اجرای آن جلوگیری کنیم و یا اینکه لازم باشد جهت خوانا تر شدن کد، توضیحی به بخشی هایی از آن اضافه کنیم. برای این کار نیاز به گذاشتن توضیحات یا کامنت در کد HTML خواهیم داشت.

تگ های کامنت <– و –!> هستند که برای افزودن یک توضیح یا یادآوری و یا اشاره به یک نکته در متن کد صفحات HTML استفاده می شوند.

تگ های کامنت در HTML

شما می توانید توضیحات اضافی برای بهتر نوشتن کدهای HTML بدون آن که هنگام اجرای صفحه شما دیده شوند را به روش زیر به کدهای HTML خود اضافه کنید:

تمرین کنید !

همون طور که در مثال بالا مشاهده می کنید ، جملاتی که در ما بین تگ کامنت <!––> قرار گرفته اند در مرورگر نمایش داده نمی شوند .

کامنت های مشروط

از تگ های کامنت می توان به صورت مشروط استفاده کرد یعنی اگر موضوعی را تشخیص داد المانهای داخلش را نمایش بدهد یا ندهد:

<!-- [if IE 8] -->
.... محل قرار گرفتن تگ هایی که اگر مرورگر IE 8 بود اجرا می شوند ....
<!-- [endif] -->

در مثال بالا تنها زمانی تگ های داخل تگ کامنت شرطی اجرا می شوند که با مرورگر اینترنت اکسپلورر (IE8) نسخه ۸ دیده شوند. یعنی اگر با مرورگر دیگری مثل فایرفاکس یا کروم یا IE 10 دیده شود به صورت کامنت شده و توسط مرورگر خوانده نمی شوند.

چگونه در کد HTML کامنت درج کنیم؟

انجام این کار بسیار ساده است. به کد کوتاه زیر توجه کنید :

<!-- Your Comment -->

تنها کاری که لازم است انجام دهید، جایگزین کردن عبارت Your Comment با توضیح مورد نظرتان است. بنابراین هرچیزی که بین دو تگ شروع و پایان درج شده در بالا قرار بگیرد، تبدیل به توضیح خواهد شد و تنها در سورس صفحه قابل مشاهده خواهد بود.

 

درج کامنت چند خطی در کد HTML

چه توضیح شما یک خطی باشد چه چند خطی، اصول کار یکسان است، تنها تفاوت است که در حالتی که مایلید کامنت های چند خطی در کد خود قرار دهید، لازم است ابتدا تگ شروع کامنت را باز کرده، به خط بعد بروید، کامنت خود را درج کره و باز هم یک خط پس از اتمام توضیح، تگ کامنت را ببندید. مانند کد زیر :

<!--
MultiLine Comment
Another Line of Comment
-->

 

مرورگر هایی که از تگ کامنت پشتیبانی میکنند :

Element
<– …. –!> بله بله بله بله بله

در پایان توصیه می کنم، همیشه به جا از امکان درج توضیح استفاده کنید و استفاده از این تگ را به فراموشی نسپارید. چرا که وجود توضیحات در کد، موجب می شود که هر شخص دیگری به غیر از شما، قادر باشد به سادگی با کد شما کار کرده و به بهترین شکل آن را مورد استفاده قرار دهد.