۵ تا از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی دنیا

نویسنده : مرتضی گنج | تاریخ انتشار : 2019/12/23 | بخش : برنامه نویسی

من در جایی خواندم که یک برنامه‌نویس باید هرسال یک زبان جدید برنامه‌نویسی یاد بگیرد. اما اگر شما نمی‌توانید این کار را بکنید، پیشنهاد می‌کنم که حداقل ۵ زبانِ برنامه‌نویسی زیر را برای ارتقای شغلی خودتان یاد بگیرید.

هر شرکتی عاشق برنامه‌نویس‌های مسلط به چند زبان برنامه‌نویسی است که در همه آن زبان‌ها به‌ اندازه‌ای خبره باشد که بتواند یک اسکریپت سریع و همچنین برنامه‌های پیچیده بنویسد. مدیران توجه بیشتری به مهندسی دارند که تجربه کاری خوبی با چندین زبان مثل ++C یا جاوا اسکریپت و همین‌طور Python و جاوا را داشته باشد.

من شخصاً مهندس نرم‌افزاری را دوست دارم که تجربیات خوبی هم در ++C و هم در جاوا داشته باشد و بتواند اسکریپت‌ هایی در Groovy، Perl یا Python بنویسد.

چرا من این ۵ زبان برنامه‌نویسی را انتخاب کردم؟ دلایل من ساده و کاربردی هستند. من زبان‌ها را بر اساس کاربرد و محبوبیت آن‌ها انتخاب کردم.

برای مثال شما نمی‌توانید جاوا را نادیده بگیرید اگر می‌خواهید در زمینهٔ توسعه برنامه‌های کاربردی فعالیت کنید؛ همچنین جاوا اسکریپت تقریباً همه‌جا در وب کاربرد دارد.

C زبانی است که من به‌شدت باور دارم که توسعه‌ دهندگان باید درهمان آغاز کارشان آن را یاد بگیرند چون به آن‌ها کمک می‌کند به سیستم نزدیک‌تر شوند و مفاهیم کلیدی برنامه‌نویسی را درک کنند.

انتخاب من برای زبان‌های اسکریپت نویسی، زبان Python است اگرچه شما می‌توانید آن را با Perl یا Groovy جایگزین کنید. در زمینهٔ پشتیبانی آنلاین هم Python بسیار عالی است.

به طور مشابه یادگیری یک زبان برنامه نویسی شی گرا مانند پایتون باعث افزایش قدرت تفکر و بالا بردن سطح دانش شما خواهد شد.

 

۵ زبان برتر برنامه‌نویسی که در سال ۲۰۲۰ باید یاد بگیرید

در اینجا لیست مرا می‌بینید که شامل ۵ زبان برنامه‌نویسی است و هر برنامه‎‌ نویس یا توسعه‌دهنده باید حداقل یکی از آنها را برای سال ۲۰۲۰ یاد بگیرد.

این لیست شامل ترکیبی از زبان‌های مختلف مثل شی‌ گرا، تابعی و اسکریپتی است.

۱- Python

Python یکی از زبان‌هایی است که بیشترین میزان آموزش را در مدارس و کالج‌ها در تمام جهان دارد.

در ایالات‌متحده آمریکا، Python به‌ عنوان یک زبان برتر برای شروع کار، جایگزین جاوا در واحدهای آموزشی دانشگاهی بسیاری شده است. با یادگرفتن Python چه چیزهای کسب می‌کنید؟ خیلی چیزها.

Python از آن زبان‌هایی است که می‌تواند برای زبان اسکریپت به‌ خوبی زبان شی‌ گرا در یک پروژه بزرگ استفاده می شود.

بیشتر وب‌سایت‌های محبوب شامل Reddit به‌ وسیله فریمورک‌ های Python مثل Django نوشته‌ شده‌اند.

Python همچنین تا حد زیادی برای نسل جدید فنّاوری‌هایی مثل machine learning و هوش مصنوعی و علوم داده استفاده می‌شود. تعجب‌آور نیست چون کتابخانه‌های machine learning زیاد و جالبی مثل TensorFlow، Scikit-Learn و سایر کتابخانه‌ها را دارد.

من شخصاً از Python برای نوشتن اسکریپت استفاده می‌کنم و برای انجام دادن سریع کارها بسیار مفید است برای مثال شما می‌توانید یک massage listener پروتکل UDP را درعرض ۵ دقیقه با Python بنویسید که همین کار با جاوا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. از Python برای نوشتن اسکریپت‌ های تک‌بعدی استفاده کنید.

۲- جاوا

جاوا یکی از محبوب‌ترین زبان‌ها در دو دهه اخیر است و بر دنیای توسعه برنامه‌های کاربردی server-side حکومت می‌کند. جاوا همچنین یک بازار قابل‌ توجه در بازی‌های موبایلی و توسعه برنامه‌های کاربردی با استفاده از اندروید و دنیای سرمایه‌گذاری توسعه وب را به خود اختصاص داده است.

جاوا با یک تفکر ساده از WORA شروع به کار کرد «یک‌بار برنامه بنویس و آنرا در همه‌جا اجرا کن»، اما بعد از مدتی جاوا به صورت چشمگیری رشد کرد.

شما باید جاوا را برای ساخت برنامه‌های کاربردی قوی و server-side مقیاس‌پذیر یاد بگیرید. شما می‌توانید هر برنامه پیچیده‌ای در جاوا بسازید. جاوا، ابزار و فنّاوری و انجمنی برای کمک به شما دارد.

چرا باید جاوا را یاد بگیرید؟ شما تنها کافی است که روی طراحی برنامه‌های کاربردی و ساختار کد تمرکز کنید بدون نگرانی بابت جزئیات مختص به سیستم و مدیریت حافظه.

جاوا توسط بعضی از بزرگ‌ترین سازمان‌ها مثل بانک‌ها و شرکت‌های بیمه استفاده می‌شود و شما می‌توانید با نوشتن برنامه‌های کاربردی اندروید به‌ کل آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

۳- جاوا اسکریپت

شما می‌توانید از این لیست، جاوا را با ++C و Python را با Ruby جایگزین کنید، اما صادقانه بگویم هیچ جایگزینی برای جاوا اسکریپت در دنیای امروز وجود ندارد. در ۵ سال اخیر، جاوا اسکریپت کاملاً بر جهان سلطه یافته است.

این زبان چیزی بیشتر از زبان اسکریپت‌ نویسی با فریمورک‌ ها و کتابخانه‌هایی مثل Node Js، Angular و React نیست و شما می‌توانید از جاوااسکریپت روی server side هم به‌ خوبی برای توسعه رابط کاربری، استفاده کنید.

بعضی از قسمت‌های موفقیت‌ همه‌ جانبه جاوا اسکریپت مربوط به jQuery است که به‌ درستی روش استفاده از جاوا اسکریپت روی client side را تغییر می‌دهد.

به‌ عنوان یک برنامه‌نویس جاوا که روی JSP و Servlet بر پایه برنامه‌های کاربردی کار می‌کند، فرصت‌های بسیاری برای استفاده از jQuery و جاوا اسکریپت داشته‌ام.

داشتن دانش این زبان به ما کمک می‌کند که تصمیم بگیریم کدام ویژگی باید برای بخش server-side به کار گرفته شود و کدام می‌تواند برای مدیریت client-side استفاده شود، برای مثال خیلی از اعتبار‌ سنجی‌ هایی که ما برای server-side استفاده می‌کنیم به بخش client-side منتقل‌ شده است.

۴- C و ++C

شما نمی‌توانید بدون داشتن دانش C یا ++C یک برنامه‌نویس واقعی باشید. این جمله خیلی سخت‌گیرانه است اما من این را بر اساس تجربه کاری خودم می‌گویم.

مهندسان نرم‌افزار و توسعه‌ دهندگانی که C و ++C را بلدند، بهتر از برنامه‌نویسانی هستند که C را نمی‌دانند .

C یکی از زبان‌هایی است که شما باید آن را بلد باشید. من آن را در طول دوران تحصیلات دانشگاهی‌ ام یاد گرفتم و بسیاری از مفاهیم کلیدی برنامه‌نویسی را از طریق استراکچر، آرایه، اشاره‌ گرها، مدیریت حافظه و سایر چیزها را یاد گرفتم.

C همچنان یک زبان ارجح برای برنامه‌نویسی سیستم است و یک رقابت سخت با جاوا در دست‌یابی به جایگاه اول جدول در دو سال اخیر دارد.

اگر بخواهید می‌توانید ++C را بجای C یاد بگیرید، چون آن‌ها کاملاً شبیه به هم هستند و به شما اجازه می‌دهند که کدهای سطح پایین برای سیستم‌ها و درایور ها بنویسید.

همچنین این زبان به خاطر عملکرد قویی که ارائه می‌دهد، یکی از زبان‌های مهم برای توسعه‌ دهندگان بازی است.

۵- Scala

Scala زبانی است که بر اساس بهترین تلاش‌های ۲۰ سال اخیر ساخته‌شده است. همچنین یک زبان برنامه‌نویسی کاربردی است که پارادایمی‌ متفاوت با برنامه‌نویسی شیءگرا ارائه می‌کند که فکر و احساس کد نویسی شما را بهبود می‌بخشد.

اگرچه زبان‌های برنامه‌نویسی کاربردی زیادی مثل Haskell وجود دارند، اما من Scala را به‌ عنوان یک توسعه‌دهنده جاوا انتخاب کرده‌ام. من متوجه شدم که یادگیری Scala راحت‌تر از Haskell است.

هرکسی می‌تواند این چالش را بپذیرد و Haskell را هم به‌ خوبی یاد بگیرد؛ اما برای اهداف کاربردی، من فکر می‌کنم یادگیری Scala به توسعه‌ دهندگان جاوا مرتبط‌تر است.

برای برنامه‌نویسان C++، Haskell بیشتر از Scala به کار می‌آید. صادقانه بگویم شما می‌توانید هر زبان برنامه‌نویسی کاربردی را انتخاب کنید اما آن زبانی را انتخاب کنید که نیاز تجاری دارد.

 

نتیجه‌گیری

اهمیتی ندارد که چند تا زبان برنامه‌نویسی یاد می‌گیرید، شما باید اصول طراحی و کد نویسی را که در کتاب Clean Code آمده است به امید اینکه یک متخصص کد نویسی بشوید را یاد بگیرید.

این همان مهارت‌هایی است که بیشترین کمک را به شما در موقعیت شغلی برنامه‌ نویسی‌ تان می‌کند.

در حالت ایدئال مجموعه ابزارهای یک برنامه‌نویس باید شامل یک زبان برنامه‌نویسی که نزدیک به سیستم C یا ++C است، یک زبان برنامه‌نویسی شیء گرای کاربردی Scala یا Haskell و یک زبان اسکریپتی قوی مثل Perl، Python یا Ruby و در نهایت جاوا اسکریپت باشد.

همانطور که قبلاً هم اشاره کردم، هیچ جایگزینی برای جاوا اسکریپت وجود ندارد.