جی کوئری چیست ؟ (Jquery چیست)

نویسنده : مرتضی گنج | تاریخ انتشار : 2019/11/08 | بخش : فریم ورک ها

jQuery یکی از فریم‎ورک‎های JavaScript است که امکان استفاده از قابلیت های از پیش آماده شده ای را فراهم می ‎آورد و عمل هدایت پرونده را آسان‎تر می‌کند.

در واقع jQuery کتابخانه جاوا اسکریپت است که به کمک آن می‎ توان نرم‌افزارهای مبتنی بر Ajax ، برنامه‌های سطح پایین مبادله ای (ارتباط مرورگر با کاربر) و حتی حرکات انیمیشنی با افکت‌های پیشرفته را ایجاد نمود.

به کمک jQuery می‎ توان صفحات وب قدرتمند و داینامیک (پویا) طراحی نمود. با توجه به اینکه جی کوئری برخی از میانبرهای نوشتاری را ارائه می‌کند اما نمی‌توان آن را جایگزین جاوا اسکریپت دانست. چرا که زبان اصلی نگارش کدها همان جاوا اسکریپت می‌ باشد.

جِی‌کوئری (به انگلیسی: jQuery) یک کتابخانه جاوا اسکریپت سبک‌وزنِ چند مرورگری است که برای ساده سازیِ نوشتنِ اسکریپ‌ هایِ سمت-مشتری یا به عبارتی سمت Client، در صفحات وب طراحی شده و امروزه محبوب‌ترین کتابخانهٔ جاوا اسکریپتِ در حال استفاده است.

جی کوئری نرم‌افزار متن‌باز و رایگان است. ساختار کتابخانه جِی‌کوئری به گونه‌ای طراحی شده‌ است که دسترسی به عناصر صفحه را آسان‌تر کرده باشد.

می‌توان با Jquery حرکات انیمیشن ایجاد و از رویداد (به انگلیسی: Event) های صفحه استفاده کرد و به وسیله آن می‌توان نرم‌افزارهای مبتنی بر Ajax را ایجاد و توسعه داد.

جی‌کوئری همچنین این اختیار را به برنامه نویسان می‌دهد که افزونه‌هایی برای این کتابخانه جاوا اسکریپت ایجاد کنند. جدا از این‌ها، جی‌کوئری به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که تکه برنامه‌های سطحِ پایینِ مبادله‌ای (ارتباط مرورگر با کاربر) یا انیمیشنی و حتی افکت‌های پیشرفته و سطح بالا و اشیاء فرضی را ایجاد کنند. به‌ کارگیری همهٔ این اجزای جی‌کوئری کمک می‌کند تا صفحات وب قدرتمند و داینامیک (پویا)، راحت‌تر ایجاد شوند.

جی کوئری هیچ دخالتی در کدهای اچ تی ام ال نمی‌کند و به عبارتی Unobtrusive محسوب می‌شود ، این یعنی هیچ یک از کدهای جاوا اسکریپت، داخل کدهای XHTML قرار نمی‌گیرند و از این نظر کدهای سایت کاملاً مجزا و مرتب خواهند بود. از طرفی وقتی JS روی مرورگر فعال باشد، کدهای جاوا اسکریپت اجرا می‌شوند ولی اگر JS فعال نباشد، هیچ مشکلی در نمایش سایت بوجود نخواهد آمد.

از دیگر نوآوری‌های jQuery می‌توان به انتخاب تگ‌ها بر اساس قواعد CSS اشاره نمود که باعث سهولت در اجرای پروژه می‌شود. همچنین هر مرورگر کدهای JS را به گونه ای متفاوت تفسیر می‌کند؛ جی کوئری محیطی را فراهم کرده است که این اطمینان را به توسعه دهنده وب می‌دهد که کد نوشته شده، در همه مرورگرها و IE نسخه ۶ به بعد به درستی کار خواهد کرد.

مزایای Jquery :

 • دستورات بسیار ساده و قابل درک در زمینه بکار گیری فناوری Ajax
 • وجود پلاگین های متعدد و بسیار کار آمد
 • امکان تغییر آسان ظاهر یک صفحه و پشتیبانی از انواع مرورگر ‎ها
 • کنترل و جلوگیری از اتفاقات غیرمنتظره بهنگام کلیک کردن کاربر
 • افزودن انیمیشن به یک صفحه
 • کسب اطلاعات از یک سرور بدون نیاز به رفرش کردن آن صفحه
 • ساده‎ سازی عملکردهای مشترک / تکراری جاوا اسکریپت
 • سهولت در شناسایی و تغییر مختصات صفحات وب
 • دسترسی سریع و آسان‌تر به عناصر صفحه در جهت کنترل عملکرد آن‌ها
 • افکت‌های ظاهری اضافه شده بیشتر نسبت به جاوااسکریپت مانند Fade
 • امکان تغییر پویای محتوای صفحه بر اساس نظر برنامه‌نویس بدون نیاز به نوشتن تمام کدها در html
 • امکان تغییر css اعمال شده به عناصر صفحه بر اساس یک رویداد یا زمان
 • و…

کاربرد های jquery

یکی از کاربرد های مهم jquery داشتن دستورات بسیار ساده و قابل درک در زمینه بکار گیری تکنولوژِی Ajax می باشد. به طوری که می توانید یک طراحی سایت را با کمک jquery به صورت Full Ajax طراحی کنید.

چرا jQuery بهتر از سایر ابزارها است؟

در سالهای اخیر افزایش گرایش به آموزش HTML باعث افزایش کارایی پکیج های Framework های جاوا اسکریپتی شده، بعضی پکیج ها عملیات خاص و محدود و بعضی دیگر کارهای انیمیشن و غیره را تسهیل می کنند. اما جی کوئری سعی می کند تا تمام این حوزه ها را پوشش دهد.

ارایه و شناسایی و تغییر مختصات صفحات وب، متضمن آشنایی طراحان وب با کدها و خطاهای مربوط به CSS و … است ، ولی جی کوئری این کار را برای طراحان آسانتر نموده است.

ساپورت های Extension در جی کوئری طوری تنظیم شده اند که پلاگینها را می توان به سادگی اضافه یا حذف نمود و ساختار درونی Basic jQuery طوری نوشته شده که بهنگام دانلود براحتی برای سایر آیتم های صفحه وب قابل شناسایی اند و براحتی با ایجاد ماژول‌های ساده می توان تغییرشان داد.

یکی از مشکلات طراحی سایت و طراحان وب همانا متفاوت بودن پیش شرط ها و مختصات مرورگرها و عدم هماهنگی آنها با یکدیگر و یا با نرم افزار های جدید است.

جی کوئری قادر است که با هر مرورگری کار کرده و با کاهش کدها و ساده سازی کار را آسانتر کند.

با استفاده از تکنیک Implicit Iteration قادر خواهید بود که بسیاری از لوپ ها را بصورت دسته جمعی (و نه تک به تک) بررسی و در وقت صرفه جویی کرده و بدین ترتیب نیاز به کد نویسی طولانی نداشته باشید.

نسخه های jQuery مرتب در حال بروز شدن می باشد و دائما نسخه های جدید jQuery ارائه می گردد. با استفاده از نسخه های جدید jQuery می توان سادگی و قدرت بیشتری در طراحی صفحات وب داشت.